خانه / مقالات / تدوین فیلم عروسی

تدوین فیلم عروسی

تدوین فیلم عروسی 

 

قبل از اینکه برویم سراغ تدوین فیلم عروسی، ابتدا ببینیم که خود تدوین فیلم چیست ؟ و تدوینگر چه کارهایی باید انجام دهد ؟

 

تدوین در اصل پشت سرهم قرار دادن قطعات ضبط شده یک فیلم می باشد.

 

معمولا کار تدوینگر در مرحله آخر می باشد ولی از اول با گروه فیلم برداری همراه است و نزدیکترین کس به کارگردان هست و در کار تدوین سلایق و دستورات کارگردان رو در تدوین فیلم اعمال می کند.

 

کار تدوینگر نوعی مونتاژ کاری و ترکیب سازی است .

 

یک تدوینگر حرفه ای باید طوری فیلم را تدوین کند تا به روایت داستان لطمه وارد نشود و بیننده از مسیر داستان فیلم منحرف نشود.

یک تدوینگر برای اینکه کار خود رو به نحو احسن انجام دهد باید به امور کارگردانی و تصویر برداری و صدا برداری نیز آشنایی کافی داشته باشد.

کار تدوینگر از زمان شروع فیلم برداری آغاز می شود و قطعات فیلم ضبط شده هر روز بعد از فیلم برداری به تدوینگر داده می شود و همانطور که گفته شده همسو با داستان فیلمنامه ، فیلم رو سر هم می کند .

 

تدوین

 

 

بخشهای تدوین یک فیلم :

 

بخش اسمبلی :

در این بخش تدوینگر هیچ حذفی رو انجام نمی دهد و فقط از روی فیلم نامه از پلان اول تا آخر به آنها نظم می دهد و پلان ها را به ترتیب شماره نما و صحنه و سکانس شماره بندی می کند.

 

بخش راف کات :

وقتی فیلم برداری می شود در اول و آخر پلان بیش از آنچه باید فیلم برداری می شد، فیلم می گیرند و تا در مرحله تدوین ، مونتور ( مونتور همان تدوینگر هست ) به راحتی بتواند هر لحظه از فیلم را که خواست برش و حذف کند.

 

بخش فاین کات :

در مرحله فاین کات ، تدوینگر تصمیم پایانی و نهایی خود را برای برش و ترکیب پلان هایی را که در جاها و زمانهای مختلف گرفته شده اند را می گیرد.

 

 

حتما دیده اید که قبل از اینکه پلانی فیلم برداری می شود یک کلاکت جلوی دوربین می گیرند و با زدن یک صدایی کار فیلم برداری شروع می شود، این برای کار تدوین و مونتور خیلی مهم است و کمک زیادی به تدوینگر برای هماهنگ کردن سکانس ها ایفا می کند .

 

تدوین

 

مطلب پایانی :

چون ما در این سایت بیشتر کار کردن با نرم افزار ادیوس را بخاطر کار در آتیله و منزل آموزش می دهیم ، لذا میخواهیم بدانیم که کار تدوین در یک فیلم مجلسی مثل عروسی چگونه هست ؟

در یک فیلم عروسی باید سکانس ها را از هم تفکیک کنیم و مثلا بخش هایی از باغ که فیلم برداری شده را در یک سکانس و قسمتهایی که در تالار تصویر برداری شده را در سکانس دیگر وهمینطور بقیه سکانس ها را مرتب تنظیم کنیم تا راحت تر بتوانیم کار تدوین رو انجام دهیم .

برای درک بهتر و آموزش تدوین فیلم عروسی، محصولی برای شما علاقمندان و هنرجویان عزیز تهیه شده که در آن، کامل مراحل تدوین فیلم عروسی و همچنین طراحی کلیپ عروسی و ساخت کلیپ آموزش داده شده است، که به زودی در سایت گذاشته می شود.

 

منبع : تدوینگران

درباره‌ی علی یاحقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *