خانه / مقالات / ۱۰ تکنیک مهم در طراحی یک کلیپ

۱۰ تکنیک مهم در طراحی یک کلیپ

۱۰ تکنیک مهم در طراحی یک کلیپ

 

اگر شما هم دوست دارید که کلیپ طراحی کنید ، بدونید که کار سختی در پیش ندارید و شما هم می توانید یک کلیپ حرفه ای طراحی کنید ولی برای ساخت کلیپ باید ۱۰ تکنیک مهم در طراحی یک کلیپ رو مد نظر داشته باشید تا خروجی با کیفیتی ارائه دهید.

 

۱- انتخاب ترانه مناسب

 

آهنگ مناسب

 

قبل از ساخت کلیپ، ما باید یک ترانه مناسب برای پروژه انتخاب کنیم. شاید یکی از اصلی ترین کار ها در ابتدای امر، همین انتخاب مناسب آهنگ هست. بعد از انتخاب ترانه ما باید به دقت آهنگ را گوش کنیم و حتی متن آهنگ رو یادداشت کنیم. البته این روزها با سرچ در اینترنت به راحتی می توانید متن آهنگ مورد نظر رو پیدا کنید. و بعد از اون باید ضرب آهنگ ترانه رو پیدا کنیم.

 

۲- پیدا کردن تصویر مناسب

 

بعد از گوش کردن آهنگ باید برای هر مصرع و بعضی مواقع هر کلمه تصویر مشخص و مناسبی پیدا و یا طراحی کنیم.

 

۳- نوشتن فیلم نامه بر اساس ترانه

 

با توجه به مفهوم شعر ترانه ، یک داستان و فیلم نامه بنویسید. سبک کاری رو که می خواهید انجام دهید ، تعیین کنید و حداقل سعی کنید که سکانسهای کوتاه ولی جذابی برای این کار در نظر بگیرید.

 

۴ انتخاب مکان مناسب

 

مکان مناسب

 

انتخاب مکان برای طراحی یک کلیپ نیز خیلی مهم می باشد مثلا اگر دارید برای طراحی یک کلیپ عروسی برنامه ریزی می کنید و آهنگ، مربوط به محیط باغ می باشد، اگر باغی رو انتخاب کنید که دارای نمای خاص و زیبایی باشد، مسلما خروجی کلیپ هم زیباتر می شود.

 

۵- دکوپاژ کردن فیلم نامه

 

دکوپاژ فیلم

 

دکوپاژ یکی از وظایف کارگردان هست. دکوپاژ به معنای تصمیم هایی هست که کارگردان در رابطه با محل اسقرار دوربین در صحنه، اندازه تصویر، نوع نور پردازی، زاویه دوربین ، نوع حرکت دوربین و چیزهایی از این قبیل رو انجام می هد.

 

۶- طراحی صحنه

 

طراحی صحنه

 

طراحی صحنه می تواند یکی از مهمترین مراحل ساخت یک کلیپ باشد، سعی کنید از نماهای مناسب و جذاب استفاده کنید و همچنین محل فیلم برداری از نور کافی برخوردار باشد.

 

۷- فیلم برداری

 

فیلم برداری

 

به مرحله فیلم برداری می رسیم. در این مرحله کار فیلم برداری رو شروع کنید و سعی کنید نما ها را بصورت در حال حرکت فیلم برداری کنید و زیاد در حال ایستا این کار رو انجام ندهید. چون در حال حرکت جذابیت بیشتری به فیلم شما داده می شود.

 

۸ – انتخاب نرم افزار مناسب تدوین

 

در این بخش می توانید از نرم افزارهای مختلفی که برای تدوین و میکس فیلم تولید شده اند استفاده کنید ، می توانید برای راهنمایی بیشتر و انتخاب درست تر از بخش  ” از چه نرم افزاری برای تدوین و میکس فیلم استفاده کنیم؟ ” که در این سایت آمده است استفاده کنید!

 

۹- تدوین فیلم

 

در این مرحله شروع به تدوین و میکس فیلم کنید و در نهایت ساخت کلیپ رو به مرحله پایانی برسانید.

 

پیشنهاد برای یادگیری بیشتر : تدوین فیلم عروسی

 

 

۱۰ – خروجی گرفتن از پروژه

 

در آخر از پروژه یک خروجی بگیرید. حتما خروجی را با کیفیت بالا انجام دهید.

 

 

منبع : تدوینگران

 

درباره‌ی علی یاحقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *